Polski Proces Cywilny
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Get Adobe Flash player

Polski Proces Cywilny – kwartalnik poświęcony zagadnieniom z zakresu szeroko pojętego prawa procesowego cywilnego, łącznie z problematyką sądownictwa polubownego i mediacji oraz postępowania upadłościowego i naprawczego. W czasopiśmie publikowane są: artykuły, glosy i przeglądy orzecznictwa, analizy praktycznych zagadnień prawnych, odpowiedzi na pytania prawne, recenzje najważniejszych prac, opracowania na temat projektowanych rozwiązań normatywnych oraz informacje dotyczące środowiska procesowego.

Pierwszy numer czasopisma ukazał się we wrześniu 2010 r. staraniem wydawcy Towarzystwa Naukowego Procesualistów Cywilnych, wydawnictwa LexisNexis i Komitetu Redakcyjnego z redaktorem naczelnym prof. Karolem Weitzem i ówczesnym sekretarzem redakcji Piotrem Rylskim.

Kwartalnik Polski Proces Cywilny nawiązuje bezpośrednio do swojego poprzednika dwutygodnika Polski Proces Cywilny, który ukazywał się w latach 1933-1939 r. (w 1933 r. pod nazwą Nowy Proces Cywilny). Było to czasopismo poświęcone teorii i praktyce postępowania cywilnego na którego łamach pisali najwybitniejsi prawnicy ówczesnego okresu, m.in. Maurycy Allerhand, Józef Skąpski, Marian Waligórski, Franciszek Xawery Fierich. Czasopismo to wywarło ogromny wpływ na naukę i praktykę procesu cywilnego, stanowiło istotne forum wymiany poglądów i komentarzy nowej ustawy procesowej cywilnej obowiązującej od 1933 r. Do dziś dnia artykuły publikowane na łamach tego dwutygodnika stanowią inspirację dla nauki i orzecznictwa sądowego, w wielu zaś przypadkach nie straciły wcale na aktualności.

Skład Komitetu redakcyjnego kwartalnika Polski Proces Cywilny:

redaktor naczelny - prof. Karol Weitz (Uniwersytet Warszawski)


zastępca redaktora naczelnego - dr hab. prof. UAM Paweł Grzegorczyk (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)


sekretarz redakcji - dr Bartosz Wołodkiewcz (Uniwersytet Warszawski)


dr hab. Piotr Rylski (Uniwersytet Warszawski)


dr Katarzyna Gajda-Roszczynialska (Uniwersytet Śląski w Katowicach)



dr hab. prof. UAM Marcin Walasik (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)



dr hab. prof. UŚ Krystian Markiewicz (Uniwersytet Śląski w Katowicach)


dr Andrzej Olaś (Uniwersytet Jagielloński)


Strona internetowa czasopisma


Zasady składania materiałów do druku w kwartalniku Polski Proces Cywilny



Pobierz

 

Kontakt

 

Teksty celem publikacji można nadsyłać na adres This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it


 

 

 

 


Spisy treści dotychczas wydanych numerów kwartalnika Polski Proces Cywilny

dostępne tutaj